Dwa etapowe podia na Baltic Chain Tour

Cenne doświadczenie nabyte na PostNord Danmark Rundt
9 sierpnia 2018
Ponownie ścigamy się u naszych południowych sąsiadów
4 września 2018

Baltic Chain Tour to czterodniowy wyścig upamiętniający wydarzenia w Estonii, Łotwie i Litwie wymierzone w Związek Radziecki i mający zbliżyć te trzy kraje do niepodległości. Właśnie w takiej kolejności rozgrywano cztery etapy – prolog i pierwszy etap odbywały się w Estonii, drugi odcinek prowadził po szosach na Łotwie, a rywalizację zamknęła litewska część rywalizacji. Na siódmą edycję wyścigu pojechali Stanisław Aniołkowski, Vitaliy Buts, Kuba Kaczmarek, Eryk Latoń, Andriy Vasylyuk oraz Kamil Zieliński.

Czwartkowym prologiem w Tallinnie rozpoczęto tegoroczną edycję Baltic Chain Tour. Jazda indywidualna na czas liczyła niecałe pięć kilometrów. Najlepiej z tym krótkim odcinkiem poradził sobie Gert Joeaar (rep. Estonii). W pierwszej dziesiątce znalazło się dwóch kolarzy Teamu Hurom – Andriy Vasylyuk wykręcił ósmy rezultat, a Jakub Kaczmarek dziewiąty. Obaj panowie stracili do zwycięzcy piętnaście sekund.

Pierwszy etap prowadził przez 152-kilometrową trasę rozpoczynającą się i kończącą ponownie w stolicy Estonii. Od samego początku najsilniejsze ekipy narzuciły mocne tempo. Przez większość etapu kolejne ataki były dosyć szybko likwidowane, w jednym z nich uczestniczył Andriy Vasylyuk. Czterdzieści kilometrów przed metą bardzo mocno na pedały przycisnęli nasi zawodnicy. Skutkowało to rozerwaniem peletonu. Pierwsza grupa liczyła jedynie 22 zawodników. Znalazło się w niej aż pięciu naszych: Aniołkowski, Buts, Kaczmarek, Latoń oraz Vasylyuk. Z tej niewielkiej grupki ataku w samej końcówce spróbował Vitaliy Buts, ale został doścignięty kilkaset metrów przed metą. Na finiszu najszybszy okazał się Martin Laas (rep.Estonii/Team Illuminate). Eryk Latoń był trzeci, Andriy Vasylyuk piąty, Kuba Kaczmarek dziesiąty, a Kuba Kaczmarek dziesiąty. Reszta stawki przyjechała dopiero trzy i pół minuty za pierwszą grupą. Tym samym pięciu naszych zawodników przesunęło się w okolice czołówki klasyfikacji generalnej. Kaczmarek awansował na szóstą, a Vasylyuk na siódmą pozycję.

W sobotę peleton przeniósł się na Łotwę. Rozegrano tam 157-kilometrowy etap z Valmiery do Siguldy. Warunki atmosferyczne tego dnia zdecydowanie nie sprzyjały kolarzom – od samego startu lało. Tego dnia również na czele pojawiało się kilka ucieczek, jednak żadna z nich nie była na tyle mocna, aby utrzymać się dłuższy czas przed główną grupą. Na finisz samotnie wjechał Emils Liepins (rep.Łotwy/One Pro Cycling). Pięć sekund po nim przyjechała pierwsza grupa, w której znalazło się tylko kilkudziesięciu zawodników. Najlepszy z niej okazał się Jakub Kaczmarek, co dało mu drugie miejsce. W pierwszej dziesiątce znalazł się jeszcze Vitaliy Buts, który ukończył etap na dziewiątej pozycji. Dzięki zdobytej bonifikacie Kaczmarek awansował w generalce na piątą lokatę, a Andriy Vasylyuk utrzymał swoje siódme miejsce.

Ostatni etap jechał przez Litwę. 160 kilometrów zaplanowano na trasie Panevezys-Wilno. Dopiero po kilku nieudanych atakach udało się odjechać czterem zawodnikom. Ich największa przewaga wyniosła jednak jedynie dwie minuty. Zostali oni doścignięci dziesięć kilometrów przed metą. Dopiero ostatnia część wyścigu przyniosła finisz z peletonu. W sprinterskiej potyczce najlepszy był Jonas Bokeloh (LKT). Eryk Latoń znalazł się tuż za podium. Wysoko etap ukończył także Jakub Kaczmarek, który zajął dwunaste miejsce. W klasyfikacji generalnej spadł on jednak lokatę niżej i ostatecznie skończył Baltic Chain Tour na szóstym miejscu. Andriy Vasylyuk również zajął miejsce w pierwszej dziesiątce – w klasyfikacji generalnej znalazł się na ósmym miejscu. W klasyfikacji punktowej najwyżej z naszych zawodników uplasował się Eryk Latoń, który zajął czwartą pozycję. Szóstym zawodnikiem klasyfikacji młodzieżowej był Stanisław Aniołkowski. Klasyfikację drużynową zakończyliśmy na drugim miejscu spośród dziewiętnastu startujących zespołów.

Baltic Chain Tour 2018 – klasyfikacja generalna:
6. Jakub Kaczmarek +27″
8. Andriy Vasylyuk +34″
15. Vitaliy Buts +43″
19. Stanisław Aniołkowski +1’34”
22. Eryk Latoń +2’03”
79. Kamil Zieliński +5’44”

X