Vitaliy Buts z etapowym podium na Okolo Jiznich Cech

Ponownie ścigamy się u naszych południowych sąsiadów
4 września 2018
Trudna rywalizacja na Słowacji
11 września 2018

Miniony tydzień spędziliśmy w południowych Czechach, gdzie braliśmy udział w pięcioetapowym wyścigu Okolo Jiznich Cech. Rywalizacja z wieloma podjazdami rozpoczęła się w środę i potrwała do niedzieli. Miejscowością otwierającą i zamykającą tegoroczną edycję był Jindrichuv Hradec, a peleton miał okazję zajrzeć też na chwilę do Austrii.

Pięciodniowe ściganie rozpoczęła jazda drużynowa na czas, której gospodarzem był Jindrichuv Hradec. 2,5-kilometrowa trasa prowadziła po samym centrum tej miejscowości. Nasza ekipa na początek zajęła siódme miejsce, tracąc sześć sekund do zwycięskiej drużyny Elkov-Author.

W czwartek rozegrany został pierwszy etap ze startu wspólnego. Miał on długość 158 kilometrów i prowadził z austriackiego Litschau do Novej Bystricy. Pomimo trzech podjazdów w okolicach czesko-austriackiej granicy, na metę jako pierwsza dojechała spora główna grupa. Drugi finiszował Vitaliy Buts. Nasz Ukrainiec przegrał jedynie z Aloisem Kankovskym (Elkov-Author). Dzięki świetnej końcówce przesunął się on na piąte miejsce w klasyfikacji generalnej i drugie w punktowej.

Następnego dnia Vitaliy Buts wystartował więc w zielonej koszulce lidera klasyfikacji punktowej. Po starcie w Ceskym Krumlovie w ramach jazdy indywidualnej na czas do pokonania był 10-kilometrowy podjazd Klet. Jedenasty rezultat uzyskał Jakub Kaczmarek, a trzynasty Emanuel Piaskowy. Obaj stracili ponad minutę do zwycięzcy Patricka Schellinga (Vorarlberg-Santic). Czasówka wyraźnie zmieniła układ klasyfikacji generalnej. Na dwunaste miejsce awansował Jakub Kaczmarek, a Emanuel Piaskowy przesunął się na piętnastą pozycję.

Czwartym odcinkiem południowoczeskiej rywalizacji była 176-kilometrowa trasa z Trebonia do Protivina. Ponownie pomimo trzech podjazdów losy etapu wyjaśnił finisz z peletonu. Tym razem w sprinterskiej rozgrywce najlepszym z naszych zawodników był Jakub Kaczmarek, który zameldował się na końcu pierwszej dziesiątki. Etap wygrał Josef Cerny (Elkov-Author), zostając przy tym nowym liderem klasyfikacji generalnej. Jakub Kaczmarek pozostał na dwunastej pozycji, a Emanuel Piaskowy nadal dzierżył piętnaste miejsce.

Etapem zamykającym tegoroczną edycję był 150-kilometrowy przejazd z Ceskich Velenic do miejscowości Jindrichuv Hradec. Tym razem do mety dojechała pięcioosobowa ucieczka, z której najlepszy okazał się Jannik Steimle (Vorarlberg-Santic). W peletonie na drugim miejscu finiszował Vitaliy Buts, co na ostatnim odcinku Okolo Jiznich Cech dało siódmą lokatę. Dzięki ucieczce wyścig wygrał Michael Kukrle (Elkov-Author). W pierwszej dwudziestce ostatecznej klasyfikacji generalnej wyścigu zameldowało się dwóch naszych zawodników – Jakub Kaczmarek zakończył ściganie na trzynastym miejscu, a Emanuel Piaskowy ukończył jako szesnasty. W klasyfikacji punktowej Vitaliy Buts zajął ostatecznie dziewiąte miejsce. W klasyfikacji drużynowej byliśmy szóstym zespołem.

Okolo Jiznich Cech 2018 – klasyfikacja generalna:
13. Jakub Kaczmarek +2:30
16. Emanuel Piaskowy +2:41
28. Vitaliy Buts +3:33
32. Kamil Zieliński +4:03
84. Stanisław Aniołkowski +34:05

X