Wysokie miejsca etapowe na Wyścigu Hubala

Przed nami walka o szablę majora Henryka Dobrzańskiego
31 maja 2017
Czas na start w 55. Małopolskim Wyścigu Górskim
8 czerwca 2017

W niedzielę, 4 czerwca w Końskich zakończył się wyścig Szlakiem Walk majora Hubala – druga po Tour de Pologne pod względem ważności etapówka w Polsce. To jedyna rywalizacja oznaczona kategorią UCI 2.1. w naszym kraju, organizowana przez Andrzeja Sypytkowskiego – dyrektora sportowego Teamu Hurom.

Z “jedynką” na plecach podczas dwunastej edycji wyścigu poświęconego majorowi Henrykowi Dobrzańskiemu startował ubiegłoroczny zwycięzca, Eryk Latoń. Inauguracją imprezy rozgrywanej w województwach świętokrzyskim i łódzkim był Puchar Mariana Formy, czyli kryterium po centrum Kielc. Podczas dwudziestu okrążeń kolarze przebyli prawie 40 kilometrów. Pierwszym liderem klasyfikacji generalnej został zwycięzca klasyfikacji prologu, Maciej Paterski z CCC Sprandi. Spośród zawodników naszego zespołu tym razem punktował tylko Konrad Tomasiak, który był drugi na pierwszej rundzie. Kryterium nie wpływało na losy klasyfikacji generalnej.

Królewski etap odbył się już dzień później. Peleton na 180-kilometrową trasę wyruszył ze Skarżyska-Kamiennej. W ucieczce nie było żadnego kolarza Teamu Hurom. W końcowej fazie etapu, zgodnie z oczekiwaniami, w peletonie nastąpiła mocna selekcja, a odjazd czwórki został złapany. W pierwszej grupie utrzymywało się niewielu zawodników, a wśród nich byli Aniołkowski, Franczak, Piaskowy czy Warchoł. Po kilku akcjach przed peletonem nikogo już nie było. Ostatnią górską premię przed wjazdem na metę wygrał Bartosz Warchoł. Na finałowej wspinaczce jako pierwszy zaatakował lider klasyfikacji generalnej, Maciej Paterski. Kolarz CCC znów był najlepszy i utrzymał żółtą koszulkę. Tuż za pierwszą dziesiątką ze stratą 40 sekund przyjechało trzech zawodników Huromu. Bartosz Warchoł, Emanuel Piaskowy i Paweł Franczak zajęli odpowiednio 11., 12. i 13. miejsce na pierwszym etapie. Wysoko był także walczący w klasyfikacji młodzieżowej Stanisław Aniołkowski, który dojechał jako 24. i stracił 2 minuty i 8 sekund do zwycięzcy. W “drużynówce” Team Hurom wyprzedzała tylko drużyna z Polkowic.

Na piątek zaplanowano dwa etapy. Przed południem kolarze mieli rywalizować w jeździe indywidualnej na czas w okolicach Rawy Mazowieckiej, a po południu kręcić w pobliżu Tomaszowa Mazowieckiego i Sławna. Trzeci etap nie doszedł jednak do skutku, tym samym trzeciego dnia zmagań rywalizowano tylko w porannej 15-kilometrowej czasówce. W niej najlepszy okazał się Kamil Zieliński z Domin Sportu, który znacznie zmniejszył swoje straty do lidera Paterskiego. Najlepszym z zawodników Teamu Hurom był Bartosz Warchoł, który uplasował się na 22. miejscu ze stratą 54 sekund do zwycięzcy. Pozostali stracili nieco więcej, a klasyfikacja generalna mocno się zmieniła. W czołówce, na 11. lokacie wciąż pozostawał Bartosz Warchoł. Jego strata do Paterskiego wynosiła minutę i 31 sekund. Paweł Franczak spadł na 18. miejsce (+2:30), a Emanuel Piaskowy zajmowal 22. pozycję (+3:32).

W sobotę rywalizowano już zgodnie z planem, a czwarty odcinek prowadził z Poświętnych do Opoczna. 176 kilometrów prowadziło przez dwie duże rundy, po których peleton wjeżdżał na te mniejsze w miejcowości kończącej etap. Po kilku atakach na czele wyścigu uformowała się 6-osobowa ucieczka. Próbował w niej wziąć udział Wojciech Migdał, ale jego odjazd się nie powiódł. W drugiej części etapu ucieczka nie współpracowała ze sobą zgodnie, a korzystał na tym peleton prowadzony przez zawodników w żółto-czarnych strojach. Przed rundami wszyscy kolarze z przodu zostali doścignięci. Już na drugiej małej rundzie doszło do kraksy. Brał w niej udział Emanuel Piaskowy, któremu na szczęście nic się nie stało. Trzeci zawodnik generalki CCC Tour wrócił do peletonu rozpędzanego ponownie przez Team Hurom. W finałowej rozgrywce najszybszy był Grzegorz Stępniak z Wibatechu. Trzecie miejsce zajął Eryk Latoń, ale to nie jedyny z naszych zawodników w pierwszej dziesiątce. Ósmy na kresce był Bartosz Warchoł, a dziesiąty Paweł Franczak. Dzięki temu Team Hurom wygrał klasyfikację drużynową na tym etapie. W klasyfikacji generalnej nie doszło do większych zmian, do pierwszej dwudziestki awansował Emanuel Piaskowy. Z kolei w klasyfikacji punktowej dzięki wysokim lokatom w pierwszej dziesiątce znaleźli się Bartosz Warchoł (6.), Paweł Franczak (9.) i Eryk Latoń (10.)

Odcinek zamykający wyścig Szlakiem walk Majora Hubala liczył 188 kilometrów. Zawodnicy startowali dwoma rundami w Radoszycach, a następnie jechali w kierunku Końskich. Tam rozpoczynały się dwie duże rundy, a na koniec trzy małe. Finisz ulokowano na ulicy Hubala, która prowadziła lekko pod górę. W pierwszym odjeździe znalazł się Bartosz Warchoł, został on jednak doścignięty. Po pierwszej górskiej premii peleton podzielił się na dwie części, lecz po kilku kilometrach znów był w całości. Zaatakował Emanuel Piaskowy, któremu wraz z pięcioma współtowarzyszami udało się uciec. Największa przewaga, jaką osiągnął odjazd, wynosiła ponad sześć minut. W międzyczasie Piaskowy wygrał lotną premię w Końskich. Przed małymi rundami ucieczka miała prawie trzy minuty zapasu. Na finiszu o zwycięstwo walczyli uciekinierzy, wśród nich Emanuel Piaskowy był piąty. Etap wygrał Tom Stewart z ONE Pro Cycling. 35 sekund później główną grupę do mety przyprowadził Paweł Franczak (7. miejsce). Pierwszą dziesiątkę zamknął Eryk Latoń. Pomimo trzech zawodników w pierwszej dziesiątce, Team Hurom przegrał klasyfikację drużynową etapu z ONE Pro Cycling.

W ostatecznej klasyfikacji generalnej na czele wciąż był Maciej Paterski z CCC, który przez cały wyścig nie oddał żółtej koszulki lidera, ale drugi Kamil Zieliński (Domin) był tylko trzy sekundy za nim. Podium uzupełnił Karol Domagalski (ONE Pro Cycling). Tuż za pierwszą dziesiątką zmagania zakończył Bartosz Warchoł. Paweł Franczak ukończył wyścig na 17., a Emanuel Piaskowy na 19. miejscu. W klasyfikacji młodzieżowej Stanisław Aniołkowski zajął 6. lokatę ze stratą 3 minut i 32 sekund do zwycięzcy, Piotra Brożyny z CCC. W końcowej “drużynówce” Team Hurom uplasował się na czwartym miejscu. W klasyfikacji punktowej w czołówce znalazło się czterech zawodników: 5. był Paweł Franczak, 6. Eryk Latoń, 7. Paweł Franczak, a Bartosz Warchoł zakończył na 11. pozycji.

58. Wojciech Migdał +18:25

Po kilku dniach przerwy przed zawodnikami Teamu Hurom start w Małopolsce. Małopolski Wyścig Górski (UCI 2.2) rozegrany zostanie od piątku (9.06) do niedzieli (11.06), ale poprzedzony zostanie kryterium o Złoty Pierścień Krakowa. Zapraszamy zatem do wspierania na szosach w południowej części kraju.