Dwa dni w Estonii
26 maja 2017
Przed nami walka o szablę majora Henryka Dobrzańskiego
31 maja 2017

Pierwszy start w wyścigu kategorii UCI 2.1 Team Hurom zakończył na podium. Paweł Franczak zajął trzecie miejsce w klasyfikacji generalnej Tour of Estonia, a także był drugi w klasyfikacji punktowej.

Dwuetapowa rywalizacja rozpoczęła się w piątek w stolicy Estonii, Tallinnie. Zawodnicy stamtąd wyruszyli na trasę mierzącą 212 kilometrów. W ucieczkę zabrało się piętnastu kolarzy, był wśród nich Paweł Franczak. Z nim od peletonu odjechało pięciu reprezentantów Estonii, czterech reprezentantów Szwecji, trzech zawodników Rietumu Banka – Riga, i dwóch kolarzy Novo Nordisk. Współpraca układała się nie najlepiej, więc “Franek” musiał próbować kolejnych ataków. Estończycy chcieli rozegrać finisz po swojemu i udało im się to. W Tartu pierwszy z czteroosobowej grupki był Karl Patrick Lauk, a zawodnik Teamu Hurom dojechał na czwartym miejscu. Peleton dojechał cztery i pół minuty po zwycięzcy, więc wiadomo było, że uciekinierzy rozstrzygną pomiędzy sobą klasyfikację generalną.

Drugą częścią ścigania była sobotnia rywalizacja na rundach po Tartu. Tartu Grand Prix liczyło 172,8 kilometra, a trasa prowadziła po osiemnastu okrążeniach (9,6 km każde). Tempo wyścigu było dosyć szybkie, prawie za każdym razem na podjeździe z peletonu próbował ktoś odskoczyć. Główną grupę prowadzili cały czas zawodnicy Huromu, których celem było doprowadzenie Pawła Franczaka do zwycięstwa. Na przedostatniej pętli zaatakował Gert Joeaar, mistrz Estonii w jeździe indywidualnej na czas, ścigający się na co dzień dla Cofidisu. To on przyjechał jako pierwszy na metę, pięć sekund później finiszował peleton. W nim najszybszy był Emils Liepins z Rietumu – Banka Riga. Paweł Franczak znów zajął czwarte miejsce, ale w klasyfikacji generalnej przesunął się na trzecią pozycję. W klasyfikacji punktowej Franczak przegrał o jeden punkt ze zwycięzcą całego wyścigu, którym został Karl Patrick Lauk.

DNF Wojciech Migdał

Już od najbliższej środy kolarze Teamu Hurom ponownie będą rywalizować w Polsce. Wyścig Szlakiem Walk majora Hubala (kat. 2.1) będzie składał się z prologu i pięciu etapów i potrwa do niedzieli. Zapraszamy do kibicowania na szosach w województwach świętokrzyskim i łódzkim.